بزرگان ادبیات درباره کتاب خواندن چه گفته‌اند؟

چاپ
امتياز داده شده به اين مطلب:
( 0 نفر به اين مطلب امتياز داده است )

یکی از محاسن سر زدن به شبکه‌های اجتماعی در این ماه‌های اخیر این بوده که از این طریق با فعالیت‌های دیگر کتابفروش‌ها و ناشرها و ... اهل کتاب در اقصی نقاط دنیا آشنا شده‌ام. حجم مطالبی که اینها تولید می‌کنند (و واقعا تولید می‌کنند!) آنقدر است که فقط با ترجمه آنها هم می‌شود کار و بار "تشویق به کتاب خواندن" را در جیره‌کتاب جلو برد (اما ما که غرورمان اجازه نمی‌دهد تبدیل به یک مترجم صرف بشویم! تازه همانطور که در ادامه خواهد آمد، سوادش را هم نداریم!!!)

به هر حال این مجموعه "نقل قول‌ها" را در یکی از همین مطالب که هر روز ده‌ها و صدهایشان اینور و آنور منتشر می‌شود، پیدا کردم. در مورد این روش تشویق به مطالعه باید عرض کنم که اولین بار "ایرانی کردن" فهرست "کتاب‌هایی که باید پیش از مرگ خواند" باعث تعجب و شگفتی من شد. وقتی میزان استقبال مخاطبین از این فهرست را دیدم و اینکه چه تعدادی از علاقمندان فقط بابت مشاهده این فهرست عزم‌شان را جزم کردند تا حداقل تعدادی از کتاب‌های موجود در این لیست را مطالعه کنند، پیش خودم فکر کردم که به قول "رضا مارمولک" راه‌های تشویق مردم به کتاب خواندن هم به عدد آدمهاست و هیچوقت نمی‌شود با قاطعیت نظر داد که یک روش خاص مخاطب ندارد و توجه برنمی‌انگیزد.

به هر حال آنچه که توجه من را به این مجموعه جلب کرد در قدم نخست تصاویر نویسنده‌ها بود نه گفته‌هایشان! چون من اصولا عاشق پرتره‌های سیاه و سفید هستم و اکثر عکس‌هایی که برای ارائه این مجموعه انتخاب شده بود، پرتره‌های سیاه و سفید این نویسندگان بود.

نکته دیگر اینکه اگر به صفحه‌ی منبع اصلی ماجرا (در اینجا) سر بزنید می‌بینید که تعداد نقل‌قول‌های موجود در صفحه اصلی 40 مورد است که من در ترجمه تنها موفق شدم 16 نمونه از آنها را بصورتی آبرومندانه به فارسی برگردانم. در ترجمه بقیه جملات و نقل‌قول‌ها، در هر مورد به مشکلاتی برخوردم و دیدم که کار من نیست و بهتر است بیش از این رویم را زیاد نکنم. حتی در مورد نقل‌قول‌هایی که ترجمه‌شان را آورده‌ام هم مطمئنم که امکان برگردان آنها به فارسی سلیس‌تر وجود دارد و البته خطر اینکه من نقل‌قولی را بد فهمیده باشم و اصلا آن را اشتباه به فارسی آورده باشم هم دور از ذهن نیست! (در هنگام خواندن ترجمه‌ها مواظب باشید و اگر دوست داشتید هریک را با متن انگلیسی‌اش مقایسه کنید)

خلاصه اینکه باب تصحیح و تکمیل این نقل‌قول‌ها باز است. می‌توانید از امکان نظردهی ذیل صفحه برای ارائه ترجمه جدید برای نقل‌قول‌های جامانده یا تصحیح ترجمه‌های فعلی استفاده کنید.

این شما و این نقل‌قول‌هایی از بزرگان ادبیات جهان درباره فوائد مطالعه و کتاب خواندن: